JAN BÍM: PŘECHODOVÉ RITUÁLY – dospělost, stáří, smrt

Termín: úterý 6.10. 2020 od 18:00 do 21:00

Místo: Prostor39, Praha

Lektor: Jan Bím

Vstupné: individuální

Pro přihlášení se na seminář vyplňte registrační formulář níže. Výši vstupného si každý stanovuje sám – po skončení semináře se každý rozhodne, na kolik je seminářem obohacen a jakou částku je schopen a ochoten zaplatit pro vyrovnání energie.

Počet míst je omezen.


Možná jste si také všimli, že velké množství lidí v naší společnosti se chová ve 30 jako puberťáci, ve 40 ještě žijí u maminky a v 60 mají umělý obličej dvacetiletého. Také jste si určitě všimli, že více jak 50 % manželství se rozvede, prudce roste popularita adrenalinových sportů a mnoho mladých mužů umírá na motorkách.

Přemýšleli jste o tom, proč tomu tak je? Je možné, že jedním z hlavních důvodů je absence přechodových rituálů v naší společnosti a tím chybějící iniciace do jednotlivých životních etap. Je totiž těžké vyprostit se z jednoho myšlenkového vzorce a přirozeně vstoupit do jiného, který nová etapa vyžaduje.

Rituál nebo nějaký jiný transformační proces nám pomůže vzorce našeho vnímání přenastavit. Všechny přechodové rituály mají minimálně dvě důležité fáze – proces oddělení (separace) a proces přijetí. Oba procesy se provádějí nějakými úkony „navenek” a při nich se odehrává důležitá změna „uvnitř”, která mění účastníky rituálu. Některými rituály může „adept” projít sám, obvykle ale potřebuje součinnost dalších osob.

 

Pro život jsou rozhodující tyto přechodové rituály:

POROD – proces, během kterého se dítě fyzicky odděluje od matky, opouští chráněné prostředí. Je potřeba, aby po fázi oddělení přišla co nejdříve fáze přijetí ( položení tělíčka novorozence na tělo matky)

PŘECHOD Z DĚTSTVÍ DO PUBERTY – symbolické vystoupení ze stínu máminy sukně, psychologické druhé přestřižení pupeční šňůry a opuštění dětské bezpohlavní komunity – přijmutí toho, že jsem muž / žena, a to včetně měsíčního cyklu – přijetí do mužské / ženské komunity

RITUÁL PŘECHODU Z PUBERTY DO DOSPĚLOSTI – dospívající se definitivně odděluje od svého dětství, od času hledání sebe, času převažující hry a zábavy – oddělení se také od bezpečí žití v původní rodině a komunitě – setkání se se svojí smrtelností a přijetí osobní zodpovědnosti za svůj život a za svoji komunitu

Na tomto semináři se budeme více zaměřovat na 2. polovinu Kola života, do níž patří:

SVATBA – dochází ke změně ze světa vyjádřeného prostřednictvím JÁ do světa vyjádřeného prostřednictvím MY

RITUÁL PŘECHODU Z DOSPĚLOSTI DO STÁŘÍ – je to důležitý rituál, který zajišťuje to, že dorůstají „moudří stařešinové”, kteří mohou společnost moudře vést k harmonickému životu – část oddělení je obsažena v úmrtí našich rodičů – část přijetí souvisí s narozením vnoučat a tím s přijetím zodpovědnosti za život budoucích generací

SMRT – umírající se odděluje od života v těle na této zemi a přijímá život nový”

 

Přínos semináře

Účastníci se dozvědí o jednotlivých stádiích lidského vývoje a o přechodových rituálech, pomocí kterých se přechází z jednoho stádia do druhého. Dva rituály si projdou ve své mysli za doprovodu bubnu.

Tento seminář bude pojatý trochu jinak, než dřívější semináře na toto téma. Jednak se věnuje zejména 2. polovině Kola života, ale zároveň ho chce Honza udělat více prožitkový, půjde tedy o částečně novou formu, kde by mělo být méně výkladu, ale více možností zahloubat se každý sám do sebe a pohlédnout na vlastní život a klíčové body v něm.

 

 

Registrace účastníka

Jméno případné druhé osoby prosím napište do poznámky.
0 0 vote
Article Rating
Pro další sdílení
  •  
  •  
  •  

, , , ,

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments