JARNÍ ROVNODENNOST (OSTARA)

V posledních dnech všichni zažíváme zcela výjimečnou situaci, která na nás klade nové požadavky, a zároveň přináší další a další omezení. Můžeme mít pocit, že naše životy se ze dne na den zcela otočily a všechno je nejisté.
Nehledě na to, co prožíváme, kolo roku se otáčí dál. Život plyne. A už za krátkou chvíli se rok přehoupne do nového období – přijde dlouho očekávané jaro. Ale jak oslavit jaro, období svobody a rozkvětu, když skoro nic nemůžeme? Inspirujme se dávnými tradicemi a přizpůsobme je našim možnostem. Jsme toho názoru, že i původní zvyky lehce uzpůsobené naší době mohou potěšit duši člověka i Přírodu samotnou. A o to jde především. 

Vynášení stařenky Zimy (Smrtky, Morany, Mareny)
Rituál, který má nyní obzvlášť velký smysl. Postava Morany bývala vynášena z chalup a upalována nebo vhozena do vody. S poděkováním a vděčností za vše, co přinesla, proběhlo symbolické rozloučení, které uvolnilo místo pro příchod jara. Zapálit oheň a spálit v něm alespoň malý symbol zimy můžeme i doma – popel nebo uhlíky si pak schovejte, budou vás a váš dům ochraňovat před letními požáry a dalšími pohromami.

 

Obrázek: Nelly Tsenova, Spring returns

 

Sváteční hostina
Nejoblíbenější část všech svátků – hostina je vyjádřením poděkování za uplynulé období a ani u jarní rovnodennosti tomu není jinak. Děkujeme za to, že jsme zimu v pořádku přečkali a nabíráme nové síly. Tradičním pokrmem jsou vejce, symbolizující nový život a potenciál. S tím také souvisí tradice spojená s dnešními Velikonocemi – malování vajec, tzv. kraslic. Můžeme si také dát kousek kvalitního pečiva, tvaroh, máslo a med a můžeme zkusit najít i první jarní bylinky (například bršlici, kopřivu, popenec) nebo si vypěstovat vlastní klíčky. Je v nich schovaná ohromná energie a síla.

Očista
Jarní očista těla i duše – vyhoďme staré a nepotřebné věci a uvolněme místo novým. A to jak v materiální, tak v duševní rovině. Pomůže nám k tomu čistá, živá voda, kterou si opláchneme chodidla, bylinný čaj a jasná mysl zbavená strachu a obrácená k tomu, co je pravdivé. Nejsilnější lék na všechny neduhy je v nás samých.

0 0 vote
Article Rating
Pro další sdílení
  •  
  •  
  •  
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments